Klaudia

Piętnastoletnia Klaudia ma całkowity uraz rdzenia na poziomie TH6 (paraplegia). Rehabilitację rozpoczęła w gliwickim Fizjoficie w listopadzie 2015 roku. Początkowo stawiała pierwsze kroki w egzoszkielecie powoli, małymi partiami. Celem terapii było jak najszybsze wyjście z niestabilności  ortostatycznej i dociążenia stawów i kości z jednoczesną dbałością o prawidłowy zakres ruchu. Pierwsza sesja to 45 kroków w czasie 1 minuty i 44 sekund.

Po dwóch tygodniach udało się pokonać barierę tysiąca kroków, a co za tym idzie, poprawić kondycję pacjentki do tego stopnia, że pionizacja nie powodowała zaburzeń w samopoczuciu. W kwietniu 2016 roku Klaudia zaczęła chodzić korzystając z chodzika. Miesiące terapii indywidualnej i treningu w Ekso GT sprawiły, że pacjentka jest w stanie kontrolować przeniesienie ciężaru ciała i wykonywać bardziej zaawansowane treningi rehabilitacyjne. Siła w obrębie obręczy górnej i kończyn górnych wzrosła na tyle, że korzystanie z chodzika podczas sesji w Ekso nie stanowi już problemu. 13 września 2016 roku odbyła się pierwsza terapia z zastosowaniem kul do Ekso – jest to skok na wyższy poziom zaawansowania, gdyż korzystanie z kul wymaga precyzji i siły, którą udało się zyskać przez dalszą systematyczną rehabilitację.

Równolegle z rehabilitacją prowadzoną w ramach terapii indywidualnej i terapii w Ekso GT, Klaudia była zaopatrzana w coraz bardziej wymagające wózki – na pierwszy ogień poszedł wózek półaktywny. Rozpoczęto wtedy naukę korzystania z wózka oraz naukę transferów pomiędzy różnymi powierzchniami. Następny w kolejności był wózek aktywny, który wymagał już o wiele większej kontroli tułowia oraz siły w kończynach dolnych do prawidłowej jego obsługi. Teraz Klaudia porusza się już sprawnie wózkiem nawet w terenie wymagającym, takim jak tor przeszkód, stworzony na potrzeby terapii.


Zobaczcie podsumowanie roku terapii:


klaudia1 klaudia2 klaudia3


Ośrodek „Fizjofit” jest najlepiej wyposażonym ośrodkiem w Polsce, w zakresie innowacyjnych urządzeń, służących do oceny i terapii pacjentów neurologicznych. Posiada m.in. System do analizy chodu BTS, robota do nauki chodu GEO, robota do nauki chodu Lokomat, egzoszkielety EKSO GT, bieżnię do analizy chodu Zebris, platformy do treningu i oceny równowagi, a także urządzenia do rehabilitacji kończyny górnej jak np. „Pablo”. Rehabilitację prowadzą wysoce wykwalifikowani fizjoterapeuci.
Więcej informacji na www.fizjofit.pl