Ostium

„… Jeśli chcesz się nauczyć chodzić, musisz chodzić….”

System dynamicznego odciążenia pacjenta OSTIUM

Urządzenie przeznaczone do odciążania pacjenta podczas ćwiczeń związanych
z reedukacją chodu. Pozwala na odciążanie pacjenta w trybie statycznym lub
dynamicznym

System umożliwiający dynamiczne odciążenie pacjenta. Znakomicie sprawdza się w pracy z pacjentami neurologicznymi, ortopedycznymi – zarówno z dorosłymi, jak i z dziećmi.
Przeprowadzone badania nad reedukacją chodu u pacjentów neurologicznych potwierdzają wyższość treningu w odciążeniu nad tradycyjnym treningiem z obciążeniem (ciężar ciała pacjenta).

Konstrukcja nośna systemu dociążenia wykonana jest z profili stalowych lakierowanych proszkowo. Zastosowane rozwiązania mają za zadanie zapewnić bezpieczne i bezawaryjne użytkowanie urządzenia. Składa się ono z dwóch niezależnych modułów regulujących podciągnięcie pacjenta na odpowiednio bezpieczną wysokość oraz moduł naciągu gum odpowiedzialnych za odciążenie ćwiczącego. Urządzenie wyposażone jest w system jezdny z hamulcami umożliwiający łatwy i bezpieczny sposób ćwiczenia oraz transportowania konstrukcji.

Ocena stopnia odciążenia:

Kontakt pięta/podłoże w czasie chodzenia traci się w przypadku odciążenia większego niż 40% masy ciała. Należy wybrać poziom odciążenia, przy którym pacjent osiąga kontakt pięta/podłoże obustronnie przy 10 kolejnych krokach.
Przy ocenie odciążenia należy brać pod uwagę stopień patologii występujący u pacjenta oraz jego komfort. Pacjent z dużym stopniem patologii może wymagać wyższego stopnia odciążenia.
W celu oceny stopnia odciążenia pacjenta należy posługiwać się wagą. Pokazuje ona odciążenia pacjenta w kilogramach. Np. odczyt 30 kg oznacza, że pacjent został odciążony o 30 kilogramów. W przypadku pacjenta o wadze 150 kg oznacza to 20% jego masy ciała.

Pacjenta odciążamy za pomocą specjalnej korby po prawej stronie urządzenia. Poruszając nią, zmienia się skala wewnątrz urządzenia wedle rysunków na urządzeniu:
Za pomocą rączki znajdującej się po lewej stronie, obniżamy główny element mocujący uprząż. Kręcimy nią aż uprząż pacjenta znajdzie się w odpowiedniej pozycji – wskaźnik mniej więcej w środku skali.
Dane techniczne:
  • długość: 1700 mm
  • szerokość: 1600 mm
  • wysokość: 2700 mm
  • maksymalne dopuszczalne obciążenie (waga pacjenta): 136kg